Trvání: 7 hodin
Téma: historie
, architektura

Historie hradu Hluboká začala ve 13. století. Původně vznikla jako strážný hrad českých králů. Od té doby ji vlastnilo 26 šlechtických rodů. První majitel Schwarzenbergu Jan Adolf Schwarzenberg koupil hrad v roce 1661. Schwarzenbergové žili na zámku Hluboká až do konce roku 1939, kdy poslední majitel Dr. Adolf emigroval kvůli nacistům do zámoří. Schwarzenbergové ztratili majetek Hluboké v roce 1947 zvláštním zákonem Lex Schwarzenberg.

Architektura hradu Hluboká byla původně gotická. Koncem 16. století byl přestavěn na renesanční zámek. Počátkem 18. století zámek Schwarzenbergs přestavěl na barokní zámek. V letech 1840-1871 byla Hluboka přestavěna na zámek v novogotickém romantickém stylu, někdy nazývaném také „tudorovský styl“, včetně uspořádání parku a okolní krajiny.

Zámek Hluboká vděčí za svou současnou podobu knížeti Johann Adolf II Schwarzenberg a jeho manželce princezně Eleonoře, co byla rozená princezna z Lichtenštejnska. Johann Adolf II, jako zástupce významné a bohaté rodiny, se v roce 1838 zúčastnil korunovace královny Viktorie. Inspiroval se designem hradu Windsor. Rekonstrukci zajistil vídeňský architekt Franz Beer a po jeho smrti Damasius Dworetzky.