Trvání: 6 hodin
Téma: historie, WWII, architektura

Antropoidní turné vychází ze skutečného příběhu. Hrdinský příběh Čechů a Slováků, kteří odolávají nacistické okupaci. Příběh také inspiroval film Anthropoid z roku 2016. Budete sledovat stopy druhé světové války. Uslyšíte příběh o atentátu na generála SS a herce Reichsprotektora Reinharda Heydricha. Budete cestovat autem nebo minivanem.

V prosinci 1941 jsou dva agenti z exilového československého exilu, slovenský Jozef Gabčík a český Jan Kubiš, padlí do své okupované vlasti. Měli jen jeden cíl: zabít Reinharda Heydricha. A byli úspěšní. Tento okamžik změnil směr druhé světové války pro Čechy a Slováky. Ale jejich příběh nebyl jednoduchý. Zaplatili vlastními životy a zachránili nás všechny.

Navštívíte místo, kde proběhl atentát, a poslechněte si o něm historický příběh. Navštívíte kryptu, kde byli ukryti čeští a slovenští výsadkáři.

Navštívíte vesnici LIDICE a nasloucháte pravému příběhu o tomto místě. Lidice jsou přímo spojeny s atentátem. Památník a památník Lidický komplex se stal významným architektonickým dílem několika architektů. Zahrada míru a přátelství založená v roce 1955 byla iniciativou anglického lékaře Sir Barnett Stross. Dvacet devět tisíc rostlin růže bylo darováno 32 zeměmi světa. Hlavní areál je dílem architekta Františka Marka a byl postaven v roce 1962. Růže se stala symbolem nových Lidic.

„Uspořádali nám všechno, co jsme chtěli vidět, a vzali nás na mnoho míst, o kterých jsme ani netušili. Protože jsme staří a pamatujeme si 2. světovou válku, veškerý skutečný efekt na lidi, kteří v něm žili a zemřeli, byl velmi působivý. “

T. a C. R., květen 2016

„Prohlídka Anthropoidu byla silným zážitkem – když jsem viděl město skrze oči Václava, který zná jeho historii, jako by to sám žil, šlápl do krypty kostela a pak viděl film Anthropoid přímo poté, co mě hluboce zasáhlo.“

S. D., říjen 2016