Trvání: na vyžádání
Téma: historie, architektura

Krakov je staré polské město. Její historie a význam souvisí zejména s židovským dědictvím a druhou světovou válkou. Krakov je známý jako staré královské polské sídlo a také pro to, co je v jeho blízkosti, najdeme největší koncentrační tábor z 2. světové války nazvaný Osvětim (v polském Osvětimi).

Krakov byl založen v 9. století jako obranný hrad na křižovatce obchodních cest. Jednalo se o část Velkomoravské říše, kterou vládl kníže Svatopluk. Krakovský hrad Wawel byl postaven v 10. století. Od roku 1320 byl Krakov korunovačním městem Polska.

Historie Krakova je velmi silně spojena s druhou světovou válkou. Nacisté obsadili Krakov v roce 1939 a vytvořili židovské ghetto v okrese Podgorze v roce 1941. Patřilo mezi pět největších ghett v Polsku. Židům nebylo dovoleno opustit tuto oblast. Ghetto se stalo domovem několika známých osobností, jako jsou Romové Ligocka a Roman Polanski a samozřejmě pochybný nacistický úředník Oskar Schindler.

Osvětim, v německém Osvětimi, je malé městečko s největším komplexem koncentračních táborů z druhé světové války. Jen kilometr a půl se nachází malá obec Brezinka, v německém Birkenau, kde byla založena největší část areálu tábora. Nachází se v blízkosti Krakova, kde byl postaven v roce 1940 na příkaz Himmlera. „Tábor smrti“. Asi 1,5 milionu lidí, většinou Židů, bylo zabito. Tábor je také známý svou přítomností lékaře Josefa Mengeleho a jeho strašných experimentů.

Pro mnoho návštěvníků je Krakov spojen s Oskarem Schindlerem. Jeho příběh o životě inspiroval film „Schindlerův seznam“. Jeho bývalá továrna se v dnešní době proměnila v moderní audiovizuální muzeum. Můžete sledovat časovou linii druhé světové války, je to velmi působivé.

Krakov je také architektonickým a uměleckým městem. Během druhé světové války to nebylo příliš zničeno. Najdete zde mnoho krásných míst, slavný hrad Wawel, dříve královské sídlo se starou katedrálou představuje moc středověkého Polska. Velmi krásný Staroměstský trh (Sukiennice) na Rynek Glowny (Hlavní náměstí) je stále aktivní a můžete si zde zakoupit některé z krásných a typických místních klenotů a uměleckých výrobků. Můžete také obdivovat originální mistrovské dílo „Lady with the Ermine“ namalované Leonardo da Vinci, vystavené v Princes Czartoryski Museum.

Stopy židovské historie v Krakově můžete sledovat jako pěší túru. Je to velmi pěkná procházka devíti synagogami a Starým židovským hřbitovem. Pěší stezka je velmi dobře zmapovaná a mapa je zobrazena u vchodu každého z nich.

To vše je důvodem, proč bylo historické centrum Krakova spolu s hradem Wawel zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO již v roce 1978.

Vaše cesta bude nastavena na základě vašich individuálních potřeb.