Trvání: 6 hodin
Téma: historie

Zámek Konopiště se nachází jihovýchodně od Prahy. Vždy ji spojujeme se životem a smrtí arcivévody Františka Ferdinanda d’Este. Ano, je to on, který byl zabit v Sarajevu a jehož vražda začala první světovou válku.

Historie hradu Konopiště začíná ve 13. století, kdy ho biskup Tobias z Bechyně nařídil postavit jako pevnost. Konopiště několikrát změnilo své majitele. Každý majitel mění vzhled hradu podle svých vlastních tužeb.

Franz Ferdinand d’Este koupil hrad v roce 1887 od Lobkowiczů. Krátce poté, co se šíleně cítil v lásce a později se oženil s českou hraběnkou Sophie Chotek. Tento pravdivý příběh lásky skončil 28. června 1914 v Sarajevu. Franz a Sophie byli oba zabiti srbským anarchistou Gavrilo Princip. Tato atentát začal WWI.

Franz přestavěl hrad na romantický zámek s upraveným parkem a zahradou růží. Součástí zámku je chov velkých medvědů z 19. století do současnosti. Medvěd byl symbolem moci. Franz umístil na zámek svou rozsáhlou uměleckou sbírku, kterou získal jako dědictví po svých italských předcích a jako vlastní sbírku.

Zámek Konopiště se vám bude líbit ve stejném stavu jako v době rodiny Franze Ferdinanda d’Este. Tvar zámku a jeho exteriér a vybavení interiéru zůstávají téměř nedotčeny.