Trvání: 6 hodin
Téma: historie, WWII, architektura

Terezín byl stará vojenská pevnost založená v 18. století. Během druhé světové války byla přestavěna na ghetto pro Židy z celé Evropy. Musíme si připomenout druhou světovou válku, zejména v kontextu dnešních světových událostí.

Císař Karel VI. neměl syna. Věděl, že jeho nejstarší dcera Marie Terezie bude dědicem trůnu. V době rakousko-pruského soupeření svého syna Josefa II. rozhodl se postavit pevnost, která bude bránit severní hranici Říše, pojmenovat ji podle své matky Terezie / Terezy.

Nejprve sloužila jako vojenská pevnost a v průběhu doby se stala civilním městem se silnou vojenskou přítomností. Skládá se ze dvou částí, hlavní a Malé pevnosti. Hlavní pevnost je opravdovým srdcem komplexu, v němž žili civilisté a vojáci společně. Malá pevnost naopak má mnohem tmavší historii. Habsburkové ho využívají jako vojenské a politické vězení.

Po nacistickém dělení a okupaci Československa v letech 1938/39 se gestapo rozhodlo vytvořit v červnu 1940 politické vězení v Malé pevnosti. Jen asi rok poté, v říjnu 1941 rozkaz sv. zřídit tranzitní koncentrační tábor pro Židy v hlavní pevnosti.

Terezín byl také používán v lži nacistické propagandy, že židovské tábory byly klidná města, kde Židé žijí a pracují v míru. Když dorazíte, váš první dojem může být, že to není krutý pracovní nebo vyhlazovací tábor, ale klidné město. Není to však pravda. Primární funkcí ghetta Theresienstadt bylo sbírat Židy a transportovat je do táborů smrti. Celkem bylo deportováno 63 transportů a 87 tisíc lidí.

Více o historii Terezína se dozvíte více. Navštívíte její dvě části nazvané „Hlavní pevnost“ a „Malá pevnost“. Projdete několik objektů a muzejních výstav popisujících utrpení židovského národa během nacistické okupace. Budete obdivovat obrázky, kresby a obrazy vytvořené lidmi, kteří tam čekají na svůj osud.